Obec Horní Kruty
Horní Kruty

Podařilo se nám získat kopii dokumentu z 11. května 1228 – první písemné zmínky o existenci Radlic, Krut a Přestavlk.

vystřizek_prvni_zminka

Udělejte si adventní procházku a prohlédněte si unikátní dokument

Při aktualizaci shrnutí historie naší obce jsem pátrala po první písemné zmínce, která je dokladem toho, že Kruty existují skoro 800 let. O existenci dokumentu psal už „otec národa“ František Palacký, nebo Karel Jaromír Erben. Asi Vás stejně jako mne zajímá, jak tento dokument vypadal. Nyní máte jedinečnou možnost si jeho kopii prohlédnout. Udělejte si adventní procházku a podívejte se na nástěnku naproti obecnímu úřadu v Horních Krutech.

Originál dokumentu se zachoval a podařilo se mi vypátrat, že se nachází v Polsku v Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Archiv nám dokument nascanoval a tak jej můžeme poprvé vystavit a vy si na vlastní oči můžete prohlédnout, že „Radlizc -  Cruzci - Prestawilci in provicnia Curimensi“ tam jsou opravdu napsány.

Pokud Vás zajímá historie naší obce, tak její shrnutí, včetně zdrojů ze kterých můžete dále čerpat naleznete zde:

obec/historie/

Datum vložení: 10. 12. 2020 10:50
Datum poslední aktualizace: 10. 12. 2020 11:08
Autor: Ing. Lucie Sepekovská

Život v obci

Opravy sokolovny

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Pokud Vás nebaví neustále kontrolovat, zda je na našich stránkách něco nového a zároveň nechcete přijít o dění v obci, kde bydlíte, vyplňte výše Váš e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Plánované odstávky elektřiny v naší obci:

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Jsme členem