Obec Horní Kruty
Horní Kruty

Kam s BIOodpadem

V poslední době se nám množí otázky na to, jak máte nakládat s bioodpady. Tak bych Vám zde ráda udělala shrnutí.

Všeobecným trendem a doporučeným postupem je zpracování bioodpadu v místě jejich vzniku. Obsahují rostlinné živiny a organické látky, které je možno stabilizovat a výhodně uvádět do přírodního koloběhu jako organické hnojivo - kompost. Pokud jej nemáte, doporučujeme Vám pořídit si kompostér. Na trhu jich je již velké množství, ale můžete si jej vyrobit z pár prken nebo třeba starých palet. Návod jak začít a spoustu užitečných informací naleznete na webu www.kompostuj.cz.

Nejedná se o nic nového, starší generace je zvyklá vyhazovat bioodpad „na hnůj“ a slepicím. Mnohdy ani neví, co slovo bioodpad znamená, ale přirozeně vědí, co mohou vyhodit tak, aby si s tím za pár let mohli vylepšit záhony se zeleninou. A neměli bychom na to zapomínat ani my. Neházejte cenný organický materiál do popelnic, vyrobte si z něj raději organické hnojivo a pečujte o svoji půdu. Dostali jsme i dotazy, zda plánujeme zavedení hnědých popelnic, které se ke svozům odpadů používají ve městech. Neplánujeme. Místo hnědé popelnice může mít každý na své zahradě kompost a místo platby za svoz a likvidaci odpadu naopak získá hodnotný materiál. Nejraději bychom zřídili obecní kompostárnu, aby se nemusel nikam vozit ani odpad z hnědých kontejnerů, ale zatím nemáme vhodný pozemek.

Bohužel ne všichni v naší obci mají vlastní zahradu, nebo ji mají tak malou, že by měli kompostér přímo pod okny. Právě pro tyto případy jsou určeny hnědé kontejnery. Nejčastěji by tam měly tedy končit různé slupky a zbytky ovoce a zeleniny. K těmto účelům by měla být kapacita kontejnerů dostatečná. Bohužel tam ale často končí úplně jiný materiál.

Často také dochází k přeplnění kontejneru větvemi z ostříhaných stromů. Ač je to bioodpad, tak větve prosím do kontejnerů neházejte. To by nám na jaře nestačilo ani 20 kontejnerů v každé vsi. Na tyto účely jsou vyčleněna dvě místa – v Dolních Krutech „na Krakovci“ a v Újezdci – po pravé straně polní cesty na Dolní Kruty. Bohužel tam často končily i pneumatiky a další druhy jiných nebezpečných odpadů. Proto jsou obě místa uzamčena a ohrazena plotem a bránou. Když budete potřebovat odvézt větve, prosím zavolejte na obecní úřad a domluvte se na odemknutí. Ideálně před 30. dubnem, kdy za dozoru hasičů proběhne bezpečné spálení během čarodějnic. Letos vzhledem k epidemii koronaviru bez tradiční společenské akce a oslavy počátku jara.

Pokud máte k této tématice nějaké dotazy nebo náměty, ozvěte se mi.

Ing. Lucie Sepekovská, místostarostka

Datum vložení: 14. 4. 2020 0:00
Datum poslední aktualizace: 5. 7. 2020 17:04

Život v obci

Opravy sokolovny

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Pokud Vás nebaví neustále kontrolovat, zda je na našich stránkách něco nového a zároveň nechcete přijít o dění v obci, kde bydlíte, vyplňte výše Váš e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Plánované odstávky elektřiny v naší obci:

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Jsme členem