Představení nového školního hřiště

Jak jste si určitě již všimli, na konci loňského roku jsme dokončili rekonstrukci školního hřiště. Těšili jsme se, že si jej děti ze základní školy užijí během letošního jara a pak to řádně oslavíme na tradičním florbalovém turnaji. Bohužel, vzhledem k epidemii koronaviru je vše jinak. Přísná opatření se pomalu uvolňují, takže si nyní hřiště můžete užít k individuálnímu sportování. Dovolte mi tedy, abych Vám hřiště představila alespoň tímto článkem a hlavně zdůraznila některá pravidla, která je třeba dodržovat, aby nám hřiště dlouho vydrželo.

Hřiště slouží primárně pro potřeby základní školy a hodiny tělesné výchovy. Během vyučování je vstup na hřiště pro veřejnost zakázán. Po vyučování (od 16:00 hod), během víkendů a prázdnin jej ale můžete využívat dle libosti. Jen Vás prosíme, abyste na něj společně s námi dávali pozor a pečovali o něj.

Hřiště je určeno k provozování míčových her - volejbalu, nohejbalu, košíkové (streetbalu) a malé kopané. Součástí hřiště jsou i grafické prvky rozvíjející hru a pohyb těch nejmenších. Vstup na hřiště je povolen pouze ve sportovní obuvi (botasky, tenisky, kecky). Boty si prosím před vstupem na hřiště očistěte. Je přísně zakázáno na hřiště vstupovat v jehlových podpatcích, vjíždět na kolech, odrážedlech, koloběžkách, skateboardu či kolečkových bruslích. Na hřišti si můžete zahrát i floorbal, ale pouze s floorbalovou holí. Klasické dřevěné hokejky jsou zakázány, mohly by poškodit povrch hřiště.

Hřiště bylo před rekonstrukcí asfaltové, povrch byl ale již starý, popraskaný a plný nerovností. Na hřišti se tvořily louže a tak bylo během jara a podzimu nevyužitelné. V létě zas naopak na asfalt pražilo sluníčko a to také nebylo příjemné. Zastupitelstvo dlouho zvažovalo, jak k rekonstrukci přistoupit. Děkuji tímto Antonínovi a Františkovi Moravcovým, kteří stejně jako já, objeli hodně hřišť po okolí a za různého počasí jsme zkoušeli různé povrchy. Největší problém byl za mokra, kdy na některých moderních površích lze sotva přejít, natož přeběhnout bez upadnutí. Umělý trávník sice tolik neklouže, ale problém je, že při pádu způsobí nepříjemné odřeniny. Vzhledem k předpokladu, že na hřišti se budou pohybovat zejména malé děti do 1. stupně ZŠ jsme nakonec vybrali litý polyuretanový povrch EPDM. Velkou výhodou je, že je vodopropustný, takže bude vždy bez louží. Za vlhka je mírně kluzký, ale ne příliš. Výborně tlumí dopad a otřesy. Zkuste si tam s dětmi zaskákat panáka a uvidíte.

Rekonstrukce probíhala tak, že po důkladném očištění a odkopání stávající asfaltové plochy byla tato plocha 50x provrtána tak, aby bylo umožněno vsakování vody do podloží. Na upravený povrch byla nanesena základní vyrovnávací vrstva a následně vrchní vrstva z EPDM (Ethylen Propylen Diene Monomer), což je uměle vyrobený kaučuk. Součástí povrchu jsou 4 grafiky – skákací panák hasič, skákací dráha – zrcadlo s písmeny, skákací panák - závodní, skok do dálky z místa. Lajnování bylo provedeno nástřikem. Nově bylo vytvořeno oplocení hřiště z dřevěných fošen a sítí. Míče už tak nebudete muset lovit v přilehlém živém plotě. Novinkou jsou i branky, nad nimiž visí basketbalový koš. Sloupky na volejbalovou/nohejbalovou síť jsou zabudovány do pouzder, lze je tedy kdykoliv demontovat dle aktuálně hraného sportu.

Celkové náklady na rekonstrukci hřiště byly 1.368.382,-Kč. Podařilo se nám získat dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj, z programu Podpora rozvoje regionů 2019+ z dotačního titulu Podpora obnovy sportovní infrastruktury ve výši 902.176,-Kč. Z obecního rozpočtu jsme tedy platili 466.206,-Kč.

Mně se nové hřiště líbí moc a doufám, že i Vám. Sportu zdar!

Ing. Lucie Sepekovská, místostarostka

Datum vložení: 20. 4. 2020 0:00