Výzva k třídění odpadu

Letošní rok se ponese ve znamení třídění odpadu. Naše obec se musí připravit na zásadní změny v legislativě a zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2030.

Obyvatelé tyto změny bohužel pocítí na svých peněženkách. Místní poplatek za sběr a svoz komunálního odpadu ve výši 600Kč/poplatníka ani z poloviny nepokrývá skutečné náklady, které hradí obec ze svého rozpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto náklady se v letošním roce i v dalších letech budou navyšovat, nebude mít zastupitelstvo obce asi jiné řešení, než pro další roky tento poplatek navýšit. Máme celý rok 2020, abychom ovlivnili výši tohoto navýšení. Ve výpočtu je mnoho proměnných, ale když jej zcela zjednoduším, tak čím více odpadu vytřídíme, tím méně zaplatíme. Proto bych tímto všechny obyvatele chtěla vyzvat k pečlivému třídění odpadu.

Pro rok 2020 je cílem vytřídit 45% odpadů. 45% odpadů, které neskončí zahrabané na skládce. Odpady, které nebudou čekat pod zemí na další generace, ale naopak, poslouží jako surovina pro další zpracování. Prosím, myslete na to a příští kelímek od jogurtu, láhev od vína nebo krabici od mléka vhoďte do správného kontejneru.

V současné době zvažujeme různé možnosti, jak bychom mohli třídění odpadů ulehčit a zajistit dostatečnou kapacitu nádob. Případné změny budou probrány na zasedání zastupitelstva obce.

Ing. Lucie Sepekovská, místostarostka

Datum vložení: 5. 2. 2020 0:00