Obec Horní Kruty
Horní Kruty

Kolik nás stojí odstraňování odpadů

Kolik nás stojí odstraňování odpadů

V návaznosti na výzvu k třídění odpadů bych ráda vysvětlila, jaké je složení výdajů naší obce za odstraňování odpadů. Výše vidíte graf, který znázorňuje složení výdajů v roce 2018, celkem 707 tis. Kč. Žlutě je znázorněn tříděný odpad, šedou barvou odpad směsný komunální. První sloupec je poplatek za svoz veškerého separovaného odpadu (bio, papír, sklo, plasty), za což jsme v roce 2018 zaplatili 252 tis. Kč.

Za odstranění některého tříděného odpadu se bohužel již platí, ale naštěstí jsou tyto poplatky nižší než odměna za předání tříděného odpadu k dalšímu zpracování. Za tříděný odpad tedy do obecního rozpočtu přibylo 39 tis. Kč. Třetí sloupeček představuje svoz komunálního odpadu, tedy to, že popeláři každý týden přijedou a odvezou popelnice od Vašich domů. Za to jsme zaplatili 330 tis. Kč. A poslední sloupec je poplatek za odstranění směsného komunálního odpadu 164 tis. Kč. To je poplatek za uložení odpadu na skládce, což je právě ta část výdajů, která bude v budoucnu při stejném množství odpadu raketově stoupat.

Naším cílem pro tento rok by mělo být, aby co nejvíce odpadů skončilo v barevných kontejnerech na separovaný odpad a naopak co nejméně v šedých popelnicích se směsným odpadem. Pokud se nám to podaří, pak obdržíme vyšší odměnu za tříděný odpad (druhý sloupec) a naopak za skládkování zaplatíme méně (čtvrtý sloupec).

Ráda bych zde upozornila i na to, že svoz odpadů, ať již směsných nebo tříděných je v našich výdajích tou nejvyšší položkou. A to je také tím důvodem, proč jsme velmi opatrní v navyšování svozů a nových kontejnerů u tříděného odpadu. Až to bude potřeba, tak kapacity samozřejmě navýšíme, ale náklady na svoz nám ještě více stoupnou. Myslete na to prosím a sešlapávejte poctivě všechny PET lahve i krabice, ať se nám toho do nádob vejde více. Děláte to nejen pro ostatní, ale hlavně pro sebe.

Ing. Lucie Sepekovská, místostarostka

Datum vložení: 8. 2. 2020 0:00
Datum poslední aktualizace: 5. 7. 2020 15:13

Život v obci

Opravy sokolovny

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Pokud Vás nebaví neustále kontrolovat, zda je na našich stránkách něco nového a zároveň nechcete přijít o dění v obci, kde bydlíte, vyplňte výše Váš e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Plánované odstávky elektřiny v naší obci:

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Jsme členem