Zajímavosti - křížek pod Kamennou

Tak jak od 50 let minulého století mizely z naší krajiny meze, remízky a polní cesty, zmizely spolu s nimi i křížky, boží muka, mnohdy i kapličky, které po staletí v polích a lukách stávaly. Jeden takový křížek stával v katastru obce Újezdec, v místě, kde se říká Pod Kamennou.

Kamenná je kopec, kde se odnedávna těžil stavební kámen a ještě dnes lze místy rozeznat úseky cest, vedoucí k jednotlivým lomům. Pravděpodobně u jedné z nich křížek stával. Kdy zmizel je těžké zjistit. I poslední pamětníci to přesně neví. Pravděpodobně se tak stalo při provádění melioračních prací v 60. letech minulého století.

V roce 2013 v meliorační rýze vedoucí od Přestavlk mezi poli k Benátkům, obnažil přívalový déšť část pískovcového podstavce čnějícího z boku při dně této strouhy. Místo přibližně odpovídá pozici, kde křížek stával. Několik nadšenců pak okrylo celý pískovcový podstavec vysoký 150 cm válcovitého tvaru, zakončený hrubě tesanou hlavicí, na které byl krucifix připevněn. Ten se však nedochoval a nedá se ani zjistit z jakého materiálu byl zhotoven. Pískovec, ze kterého je podstavec vytesán se nikde v okolí nevyskytuje.

Díky iniciativě rodáků, jimž není lhostejná historie jejich kraje, dnes na znovuvztyčeném pískovcovém sloupu stojí prostý litinový kříž a vedle něho jsou zasazeny 2 lípy. V jedné krásné písni se zpívá: "Zem, která nemá své nebe, ztratila všechno i sebe!" Pokud si budeme vážit toho, co nám naši předkové zanechali, snad to své nebe, ze kterého se na nás dívají, neztratíme.

MUDr. Jaroslav Vedral

Datum vložení: 20. 6. 2020 0:00